مسأله حجاب است نه ریش!

بسم الله الرحمن الرحیم

1

گویا نقدپذیری آیت الله هاشمی شاهرودی بیش از آیت الله آملی لاریجانی است. مطلبی نوشته ام با عنوان «تأثیر عملکرد قوه قضائیه بر مشروعیت نظام» که متأسفانه هیچ نشریه ای حاضر به چاپیدنش نشد. به دلیل بزرگی چون مصلحت !!!

معاذالله من المصلحه !

2

با وجودی که سر چاپیده نشدن مقاله ام خیلی پکر بودم، امروز صبح به قصد شرکت در تجمع عفاف و حجاب راهی شدم. به هر کس که می شناختم پیامک زده بودم. امیدوار که تجمعی شود پرشور و دندان شکن.

میدان انقلاب که رسیدم، گشتم و گشتم تا خواهر مکرمه را که بسیار شبیه به اینجانب می باشد، از قضا یافتم! و با رفقایش برای خودمان شدیم یک اکیپ. البته بازگشت به سنین نوجوانی (teenager) هم خودش عالمی دارد. آن هم وقتی در یک تجمع بزرگ برای عفاف و حجاب، وسط میدان انقلاب همگی با هم یکصدا فریاد بزنیم: 

ای مرد غیرتت کو                 حجاب همسرت کو

و کلی ریز ریز بخندیم ...

راهپیمایی شروع شد. از انقلاب به سمت آزادی. جالب است: از انقلاب رفتیم به سمت آزادی تا حجاب را فریاد بزنیم. خب اگر بی حجاب ها بخواهند بی حجابی را فریاد بزنند، لابد باید از آزادی به سمت انقلاب بروند!!!

مردی که شغلش شعار دادن بود، خیلی شل و وارفته شعار می داد. ما هم به کله مان زد، جمعیت را کنار زدیم، اکیپی ریخیتیم سرش و گفتیم اصلا یعنی چه که شما برای خانمها شعار بدهید، خدای ناکرده شائبه پیش می آید که آقایان خانمها را هدایت کرده اند. این یک حرکت خودجوش زنان مسلمان و عفیف است. بلندگو را به خودمان بدهید.

از ما اصرار و از ایشان انکار.

مثل همیشه قلدری آقایان چربید و ما هم دیپلماسی خودمان را پیاده کردیم و پشت سر او با صداهای ریز و تیزمان آنقدر بلند شعار دادیم و فریاد زدیم که بلندگویش سوخت!! و رفت. بنده خدا، خداکند گوشهایش نسوخته باشد!!

تا به سر چهارراه می رسیدیم و چند جوان زیرابروبرداشته و فکلی می دیدیم، دوباره فریاد می زدیم:

 

ای مرد غیرتت کو                حجاب همسرت کو

وقتی نیروی انتظامی را می دیدیم، داد می زدیم:

نیروی انتظامی                اقدام انقلابی

دوربینهای صدا و سیما که سر و کله شان پیدا می شد، جوگیر می شدیم که:

تذکر لسانی اجرا باید گردد              صدا و سیمای ما اصلاح باید گردد

و هر از چندگاهی شور می گرفتیم که:

یا فاطمه شعار ماست          حجاب افتخار ماست

حسین حسین شعار ماست             حجاب افتخار ماست

از بس شعار داده بودیم، توی گرمای 35 درجه اصفهان، میان ازدحام جمعیت شده بودیم مثل لبوی پوست کنده. خواهرم جوگیر شد و داد زد:

بی حجاب، فکر نکن ما زنیم، تو دهنت می زنیم!!

پیرزنی مانتویی با موهایی مش کرده سریع از کنار جمعیت و بر خلاف مسیر آنان رد شد و  گفت: انگار با این شعارها مملکت درست می شود.

ما هم می دانیم که با این شعارها هیچ بدحجاب و بی حجابی مقید به حجاب نمی شود. این تجمع و راهپیمایی یک انزجار عمومی است.

متأسفم که بعد از 30 سال از پیروزی انقلاب اسلامی، دشمن آنقدر خوب عمل کرده که منِ مسلمانِ مقید به حجاب باید بیایم در میدان انقلاب، در گرمای 35 درجه مسیری طولانی را طی کنم تا حجاب را در خیابانهای جمهوری اسلامی فریاد بزنم.

روی دیگر این سکه ضعف عملکرد سازمانها و نهادهای فرهنگی این مملکت است که صرفا جنبه تشریفاتی و لوکس پیدا کرده اند. سازمانهایی بی خاصیت و غیر کاربردی که فقط از نام فرهنگ نانش را می خورند.

3

اینکه چرا فرانسه و کشورهای غربی حجاب زنان را تحمل نمی کنند ولی با ریش مردان مشکلی ندارند، خود حکایتی است. برای آنان نماد مرد مسلمان مردی است با ریش و نماد زن مسلمان زنی است با حجاب و برقع. چگونه است که حجاب ممنوع می شود و ریش نه؟!

نکته دقیقا همین جاست.

به دلیل همین راز بزرگ است که شهدای ما در وصیت نامه هایشان ارزش خون خویش را با سیاهی چادر زنان مسلمان برابر دانسته اند.

شهید محمد حسن جعفرزاده چنین می گوید:

«ای خواهرم! قبل از هر چیز، استعمار از سیاهی چادر تو می ترسد تا سرخی خون من»

حجاب دو کارویژه اساسی دارد که غرب آن را خوب فهمیده ولی ما آن را تحقیر می کنیم و هنوز نوکر و کلفتهای فیلمهایمان چادری اند و دکتر و مهندس هایمان هزار قلم آرایش کرده و لاقید نسبت به حجاب.

الف) حجاب و عفاف دقیقا اصل فردگرایی و اباحه گری تمدن غرب را نشانه گرفته است.

ب) حجاب و عفاف استعمار را در مقابل انحراف تمدن غرب نسبت به کشورهای مسلمان بی سلاح می کند.

ریش مردان، ولی هیچکدام از این کارویژه ها را ندارد، اگرچه مانند حجاب زنان از نظر ظاهری نمایانگر مسلمانی است.

------------------------------------------------------------

پی نوشت:

1. تجمع امروز خیلی شلوغ بود و پرشور. روضه حضرت زهرا (سلام الله علیها) هم خوانده شد. لطف بانو مدد رسان شود و این معضل که همه از آن می نالند برچیده.

2. اعتقادی به بدحجابی ندارم. آنچه را که در فقه گفته شده به عنوان حجاب یا قبول داریم یا قبول نداریم. یعنی یا باحجابیم یا بی حجاب. مسأله این است!

3. حجاب فقهی، وقتی ملازم با عفاف و حیا شود، حلال مشکل است.

 

***

 

پی نوشت خیلی مهم

معتقدم تنها دلیل حجاب پیروی از دستور خداست و شباهت به حضرت زهرا. کافی است در دمای شرجی بالای 50 درجه بوشهر یا اهواز باشی تا آن وقت بیخیال شوی و بگویی گور بابای مقابله با غرب و عفت و ... . خب این دستور خیلی سخت الهی باید آنقدر بیارزد که با خون شهید برابری کند.

***

 

 

منبع :asadeghi4.blogfa.com

/ 1 نظر / 14 بازدید
من یک مسافرم

من دخترها و زن های زیادی رو تو مسیرم می بینم اکثرشون هم بدحجاب هستن از این بدحجاب ها خیلی هاشون عفت و حیا رو گذاشتن کنار طوری لباس می پوشن که من گمان نمی کنم یک دختر یا زن باحیا جلوی پدر یا برادرش هم اینطوری لباس بپوشه چه برسه تو خیابون من دغدغه فرهنگ ایرانی اسلامی خودمون رو دارم و در این باره چند مطلب در وبلاگم نوشتم www.daszarrin.ir