لاله های عاشق

سالروز شهادت"خورشید شلمچه/

شهید خرازی الگویی برای همه اقشار و نسلها

خبرگزاری مهر - گروه دفاع مقدس : شهید حاج حسین خرازی فرمانده دلاور و قدرتمند لشگر 14 امام حسین(ع) یکی از اسوه های دفاع مقدس می باشد. نگاه وی به انقلاب اسلامی، نظام و دفاع مقدس یک نگاه ارزشی، اعتقادی، ولایی و کلان بود که خاطره ذیل تنها گویای بخشی از این نوع نگاه شهید خرازی است.

عملیات کربلای پنج در یکی از سخت ترین مناطق عملیاتی و در یک شرایط حساس زمانی صورت گرفت. نیروهای ما توانسته بودند پشت نهر جاسم پدافند نمایند. جنگ سختی در جریان بود، آتش دشمن بسیار سنگین بود و تلاش زیادی می کرد که مواضع از دست رفته خود را پس بگیرد. در همین اثنی قرارگاه با حاج حسین تماس گرفت و اعلام کرد گزارش شده است که وضعیت نیروها در خط پدافندی در محدوده لشگر 14 مناسب نمی باشد. حاج حسین به من و یکی از نیروهای اطلاعات عملیات لشگر دستور داد سریع اوضاع را در خط بررسی و در صورت صحت گزارش قرارگاه یک گروهان نیرو به خطا اعزام کنیم. سریع عازم خط شدیم و پس از بازدید و بررسی خط پدافندی متوجه شدیم که هیچ خللی در محدوده خط پدافندی نیروهای لشگر 14 وجود ندارد و مشکل مربوط به یکی از یگانهای همجوار می باشد.

به سنگر فرماندهی که در نزدیکی خط مقدم قرار داشت برگشتیم و گزارش دادیم که نیازی به اعزام نیرو به خط نیست و مشکل مربوط به یکی از یگانهای دیگر است. حاجی بعد از شنیدن گزارش ما با حالت خاص و جدی گفت: "در جبهه خط لشگر 14 یا لشگر دیگر ندارم، همه این خط متعلق به اسلام است. سریع یک گروهان نیرو در همان نقطه مستقر نمایید." حاج حسین بلافاصله پس از دستور فوق و استقرار نیروها در خط با قرارگاه نیز تماس گرفت و وضعیت را گزارش داد.

حاج حسین همواره تلاش می نمود همین روحیه را در فرماندهان و نیروهای لشگر تسری دهد. وی در هنگام توجیه فرماندهان و مسئولین لشگر توصیه می نمود که وظیفه شما در خطوط پدافندی و عملیاتها محدود به ماموریت ابلاغ شده به لشگر نیست و بایستی در حد توان به یگانهای همجوار نیز کمک نمایید. در عین حال تاکید می کرد اگر کاری را برای خدا می کنید نیازی به بازگویی آن ندارید. اساساً حاج حسین سختیها و مشکلات جنگ را آزمایش الهی و موفقیتها و پیروزیها را از جانب خدا می دانست. وی علیرغم نقش موثر و کلیدی که در دفاع مقدس داشت که به زعم بسیاری از فرماندهان سپاه و ارتش اگر تصمیمات و جسارتهای این فرمانده رشید نبود شاید برخی از عملیاتها به این میزان نتیجه نمی داد، لیکن حتی یک بار این موفقیتها را به خود نسبت نداد. بارها شاهد سجده های شکر این شهید بزرگوار بعد از موفقیت رزمندگان و گشایشهای به وجود آمده در حین عملیات بودیم. این روحیه والا و اعتقادی حاج حسین باعث شده بود که در پذیرفتن مانورهای سخت در عملیاتها پیش قدم باشد. حتی اگر مشاهده می کرد در برخی از خطوط پدافندی یگانی به هر دلیل توانایی لازم برای انجام وظیفه را ندارد داوطلبانه به فرماندهان ارشد مراجعه و از آنها می خواست تا ماموریت آن خط پدافندی را به لشگر واگذار نمایند.

تقسیم وظایف و تعیین حدود اختیارات در عرصه مسایل اجتماعی به ویژه در امر مملکت داری امری لازم می باشد. لیکن اگر همه یک هدف اساسی و آن حفظ ارزشهای انقلاب اسلامی و ارتقای کشور در عرصه های مختلف را دنبال نمایند و با دیدی کلان و همه جانبه به امورات کشور نگاه کرده و از برداشتها و رفتارهای تنگ صنفی، جناحی و شخصی خارج شوند،‌ مسلماً همدلی و اخوت گسترش یافته و در نتیجه کاستیها و مشکلات نیز سریعتر حل می‌شود. اگر همانند شهید خرازیها، باکریها و کاظمیها اقداماتمان برای خدا باشد و پاداش را هم از او ببینیم، مسلماً خداوند عنایت بیشتری خواهد داشت و بالطبع در امورات محوله نیز موفق‌تر خواهیم بود. بدانیم که مدیون این شهیدان بزرگوار بوده و مکلف به پیگیری راه این عزیزان می باشیم. به امید اینکه شهدا ‌الگویمان در کلیه عرصه ها و مقاطع باشند.

/ 0 نظر / 8 بازدید