شیعیان یمن

حوثی‌ها و شیعیان زیدی یمن که سرنوشت جهان در مشت آنان است و طرفداری آنها از انقلاب اسلامی ایران و علاقه مندی شان به امام خمینی(س) و آرمان های ایشان، حتی از ساکنان جنوب لبنان نیز بیشتر است.    

پایگاه اطلاع رسانی موعود نوشت: اگر تا به حال نمی دانستید که یمن محلّ سکنای شیعیان فراموش شده ای است آکنده از احساس و شعور ظلم‌ستیزی، اگر تا به حال نمی دانستید مردم یمن به خاطر شیعه بودنشان در سختی‌ها و جنگ‌ها تنها مانده‌اند، اگر حتی نمی دانید یمن کجای نقشه است... تقصیر شما نیست! چرا که در تبلیغات بی شمار گیرنده هایتان نامی از یمن و شیعیان‌اش نشنیده‌اید!

می‌دانید سرزمین شیعیان فراموش شده کجاست! نام آن را زیاد نشنیده اید. راهنمایی می کنم، عقیق اش معروف است! درست حدس زدید: «یمن»!

اگر تا به حال نمی دانستید که یمن محلّ سکنای شیعیان فراموش شده ای است آکنده از احساس و شعور ظلم‌ستیزی، اگر تا به حال نمی دانستید مردم یمن به خاطر شیعه بودنشان در سختی‌ها و جنگ‌ها تنها مانده‌اند، اگر حتی نمی دانید یمن کجای نقشه است؛ تقصیر شما نیست! چرا که در تبلیغات بی شمار گیرنده هایتان نامی از یمن و شیعیان‌اش نشنیده‌اید! بگذریم!

چهل و پنجمین همایش موسسه موعود با موضوع «سرزمین های درگیر و نقش یمن در ظهور» در آخرین پنجشنبه تابستان 89 برگزار شد.

این همایش سه سخنران داشت و سه موضوع؛ سخنران اوّل، سرتیپ خلبان دکتر احمد مهرنیا بود که با سایر همرزمانش در عملیاتی ویژه به یکی از دورترین پایگاههای عراق به نام الولید در مرز عراق و اردن یورش برد و با مهارتی خیره کننده درحالی که صدام تصور آن را نداشت تمام تجهیزات و هواپیماهای جنگنده عراقی را در آن پایگاه نابود کرد و به سلامت به ایران بازگشت، او سخنرانی کوتاهی درباره ی نقش نیروی هوایی در جنگ تحمیلی ایراد کرد و ضمن آن برایمان تعریف کرد که چگونه یک ایرانی، از وطنش دفاع می کند و برای حفظ ناموس و وطن تا کجا پیش می رود.

او بیان کرد که جنگ ایران و عراق جنگی نابرابر و بنوعی جهانی بود. چرا که ایران نه تنها از سرزمین خویش در مقابل عراق دفاع می کرد بلکه در برابر موشک هایی که اردن به عراق می فروخت، مشورت فکری که امریکا به عراق می داد و سرمایه نفت آلودی که سرزمین های عربی وارد می‌شد نیز از خود دفاع می کرد. این یعنی ایران در برابر جهان.

سخنران دوم که به موضوع اصلی این همایش یعنی یمن پرداختند، «سید علی موسوی نژاد» بود. موسوی نژاد با بیانی جذاب چنان درباره ی یمن و یمنی‌ها سخن گفت که نه تنها یمن را شناختیم، بلکه به مردمش علاقه مند شدیم و سرنوشت جهان را در مشت آنان دیدیم. باورتان نمی شود؟ مگر «یمانی» از سرزمین یمن برنمی خیزد؟ یمانی همان کسی است که پرچمش برحق است! مردی که خروجش از یمن از نشانه های حتمی ظهور است و با مبارزاتش سرزمین حجاز را فتح و در اختیار حضرت صاحب الزمان(عج) قرار می دهد و امّا، خلاصه‌ای از سخنرانی دوم برای کسانی که مجال حضور در جمع موعودیان را نیافتند.

موقعیت یمن
یمن، در ضلع جنوبی عربستان سعودی قرار دارد، جمعیت این سرزمین به‌اندازه ی تمام کشورهای حاشیه ی خلیج فارس است. از حدود 20 – 25 میلیون جمعیت یمن، حدود 10- 12 میلیون آنها سنی شافعی، تعداد اندکی یهودی و ما بقی شیعه زیدیه هستند.
یمن به لحاظ اقتصادی کشوری فقیر و ضعیف است.
این کشور دارای کوه های بلند، زمین‌هایی حاصلخیز و دشتهای بی آب و علف است. به دلیل تنوع سرزمینی، نزدیک به دریای سرخ و تنگة باب المندب از موقعیّتی ویژه و ژئوپولتیک برخوردار است. علاوه بر آن نزدیکی یمن به سرزمین ظهور، عربستان نیز بر اهمیت آن افزوده است.

ویژگی های یمنی ها
الف) مردم یمن مردمی با صفت و بی شائبه‌اند، انسانهایی بی غل و غش و ساده زیست هستند و از پیچیدگی های انسان عصر تکنولوژی به دور اند.
ب) رشادت و دلیری مردمان یمن بسیار زبانزد است. بر خلاف نوعی تنبلی و دوری از خصال دلیری که در میان سرزمین های عربی وجود دارد، مردم یمن مردمی رشید و پرتلاش اند.
ج) وفاداری و یک رنگی و قدرشناسی از دیگر ویژگی های این مردم است.
*جالب است بدانید که شخصیت های محبوبی چون «عمار یاسر»، «مالک اشتر» و «اویس قرنی» که از یاران وفادار پیامبر اکرم(ص) و امیرالمومنین(ع) بودند یمنی تبارند.

شیعیان زیدیه

بعد از واقعه کربلا و قیام عاشورا، این اشتباه و توهم در میان برخی از مردم به وجود آمد که امام الزاماً باید فردی باشد که دست به قیام بزند و خود را به هر قیمت در کارهای سیاسی وارد کند. از آنجایی که هر کدام از ائمه اطهار (علیهم السلام) بنا به تشخیص الهی و مصلحت مسلمین روشی را در پیش می گرفتند، همه این روش‌ها مورد تأیید برخی از مردم واقع نشد. وقتی که پس از قیام عاشورا، امام علی بن حسین(ع) روش دعا و عبادت و اشک را پیش گرفتند برخی از مردم سراغ محمد بن حنفیه آمدند و او را امام خود خواندند. تا جایی که مختار که به دنبال قیام و انتقام گیری از دشمنان امام حسین(ع) بود، محمّد بن حنفیه را مهدی موعود خواند و از این طریق نخستین فرقه با نگرش قیام محوری ایجاد شد با نام «فرقه کیسانیه».
پس از شهادت امام باقر(ع)، زید برادر آن حضرت دست به قیام زد و خواهان بازگشت جایگاه امامان شدند. زید بن علی بن حسین(ع) در این راه به شهادت رسید ولی فرقه ای پس از او ایجاد شد که معتقد بودند، امام کسی است که از سادات باشد، عالم، مجتهد و شجاع باشد و مهمتر از همه اهل قیام باشد.
از این به بعد زیدیان امامان متعددی برای خودشان انتخاب کردند که این امامان غالباً از بزرگان عصر خودشان و از سادات بودند. زیدیان حدود 60 امام تا به امروز داشته‌اند.
از میان قیام هایی که زیدیان انجام دادند چهار مورد آن به ثمر نشست:
1. ادریسیان در مغرب؛
2. علویان طبرستان؛
3. علویان دیلم و گیلان؛
4. حکومت زیدیه در یمن.
این حکومت سال 284 ق. تشکیل شد و مدت زمان طولانی بر یمن حکومت کرد. تا اینکه افسران از مصر بازگشته و جمهوری خواه یمنی، این حکومت را حدودا 50 سال پیش به زیر کشیدند.

جریان های فکری در یمن

جریان حزب الحوثی
«بدرالدین الحوثی» پدر معنوی این حزب به شمار می رود و پسران او همه در این جریان اند. پسر بدرالدین، حسین الحوثی رهبر اول این حزب بود. او در ابتدا تصمیم گرفت که خودش به کودکان شیعه قرآن را آموزش بدهد چرا که وهابیان در آن زمان علاوه یاد دادن قرآن به شیعیان، آنها را به سمت وهابی گری می کشاندند. همین سبب اختلاف الحوثی با دولت و وهابیان شد.
نخستین جنگی که الحوثی‌ها با ارتش یمن داشتند، 300 نفر در برابر ارتشی به دندان مسلح قرار گرفتند. در این جنگ که در تابستان سال 1383 انجام شد، حسین الحوثی به شهادت رسید. پس از شهادت او، برادر جوانش، عبدالملک، فرماندهی این گروه را به عهده گرفت.
این گروه که در ابتدا تعداد اندکی بودند با نیروی ایمان خود تا جایی پیش رفتند که نه تنها ارتش یمن نتوانست آنان را شکست بدهد، بلکه در جنگ ششمی که با هم داشتند (تابستان 88) تعداد آنها به صدها هزار تن رسیده بود.
عبدالملک با تأسی از انقلاب ایران برای هم حزبی هایش شعاری طراحی کرد که اکنون شعار الحوثی هاست:
الله اکبر. الموت لامریکا. الموت لاسرائیل. اللعنة عن الیهود. النصر للاسلام
این شعار باعث ایجاد رغبت و تشویق انقلابیون شد.

عقاید الحوثی ها:
عقیده الحوثی‌ها این چنین است:
1. آنها به احیای روحیه اسلامی علاقه زیادی دارند. نمود این اعتقاد در راهپیمایی روز قدس آنان بود که نفرات بسیار زیادی در میدان های شهر گرد آمدند و شعار دادند.
2. علاوه بر راهپیمایی های مختلف، یمنی‌ها شور خاصی در عاشورا دارند و عزاداری آنها درست شبیه به عزاداری مردم ایران پرشور و علاقه است. همین عوامل سبب شده است که بسیاری آنها را از شیعیان دوازده امامی بدانند.
3. آنها به زیدیان امروزی انتقاد می کنند چرا که اعتقاد دارند زیدیان امروزی تنبل شده‌اند و ظلم و تظلم خواهی را رها کرده‌اند و دست از قیام کشیده‌اند.
4. طرفداری الحوثی‌ها از انقلاب ایران و علاقه مندی آنها به امام خمینی(س) و آرمان های ایشان حتی از لبنانیان جنوب لبنان نیز بیشتر است!
اینجاست که شور الحوثی‌ها به گسترش اسلام و تظلم خواهی آنان انسان را به فکر فرو می برد و معلوم می کند که چرا یمانی از میان یمنی‌ها ظهور می کند.

باد بی نیازی خدا
در پایان این سخنرانی، «اسماعیل شفیعی سروستانی» درباره قرآن سوزی و علل آن سخن گفتند.
متن کامل سخنان ایشان با عنوان سخن سردبیر در سایت موعود موجود است.
مثل همیشه، دعای آل یاسین خاتمه دهنده به برنامه بود و نمایشگاه آثار و محصولات فرهنگی مهدوی زینت‌بخش چهل و پنجمین نشست موعود، نشست چهل و ششم در تاریخ پنجشنبه 29/7/89 در محلّ ثابت و همیشگی خیابان حجاب، مرکز آفرینش‌های فرهنگی و هنری کانون و رأس ساعت 5/2 عصر برگزار می‌شود.

/ 0 نظر / 13 بازدید