اجبار حجاب از دیدگاه امام خمینی :

 

 

بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی ، اجبار حجاب بانوان در اداره هاو سطح کشور را از اولویت های برنامه های فرهنگی نظام قرار دادند و ذره ای در این امر نرمش از خود نشان ندادند، چرا که بی حجابی و بی بندوباری را به حق ترفند استعمار برای تخدیر و به نابودی کشیدن نسل کشورها می دانستند.  

بنابر این از همان روزهای اوّل انقلاب به مسئولان دولت وقت ، برای جلوگیری از بی حجابی نهیب زدند:

 

« الآن وزارتخانه‏ها- این را مى‏گویم که به دولت برسد، آنطورى که براى من نقل مى‏کنند- باز همان صورت زمان طاغوت را دارد. وزارتخانه اسلامى نباید در آن معصیت بشود. در وزارتخانه‏هاى اسلامى نباید زنهاى لخت (بى حجاب ) بیایند؛ زنها بروند اما با حجاب باشند. مانعى ندارد بروند؛ اما کار بکنند، لکن با حجاب شرعى باشند، با حفظ جهات شرعى باشند.» صحیفه نور    ج‏6    329

 

امام خمینی چادر را حجاب برتر می دانستند و در خاطره یکی از همراهان امام راحل در« نوفل لوشاتو » می خوانیم  :

 

« در مورد حجاب هم وقتی از فرانسه آمدم، هنوز با مانتو و شلوار و مقنعه بودم. یک بار در مهران، پایم صدمه دید و من با عصا و با همان مانتو و شلوار خدمت امام رفتم تا گزارش بدهم. امام فرمودند: اگر چادر ندارید، بگویم احمد برایتان بخرد. عرض کردم: نه حاج آقا! چون به کوه می‌رفتم و اسلحه روی دوشم بود و فشنگ به کمرم و قمقمه به پهلویم و گاهی هم باید سه‌پایه تیربار را روی دوش می‌گرفتم، چادر سرکردن برایم دشوار بود. فرمودند: چادر برای زن بهتر است. من از آن روز چادر سر کردم. »

 ( مصاحبهء سایت ساجد با طاهره حدیده چی )

 

حضرت امام راحل اگر چه چادر را حجاب کاملی می دانستند ولی پوشش های مشابه چادر ـ مانند مانتو گشاد ـ که موجب مفسده نمی شود را نیز کافی می دانستند و قائل بودند که اگر قرار باشد پوشش بانوان همراه با مفسده و خلاف اخلاق باشد باید از آن در جامعه جلوگیری شود همانطور که در پاریس در پاسخ خبرنگاران و بانوان محجبی که درباره میزان حجاب  در ایران از ایشان سؤال کردند؛ فرمودند:

 

« آرى در اسلام زن باید حجاب داشته باشد، ولى لازم نیست که چادر باشد. بلکه زن مى‏تواند هر لباسى را که حجابش را به وجود آورد اختیار کند. ما نمى‏توانیم و اسلام نمى‏خواهد که زن به عنوان یک شى ء و یک عروسک در دست ما باشد. اسلام مى‏خواهد شخصیت زن را حفظ کند و از او انسانى جدى و کارآمد بسازد. ما هرگز اجازه نمى‏دهیم تا زنان فقط شیئى براى مردان و آلت هوسرانى باشند .»

صحیفه نور    ج‏5    294   

 

« حجاب ایران، حجاب اسلام، همین مقدارهاست. اسلام اینجا و آنجا ندارد. لکن یک جهات خارجى گاهى در کار هست. به طورى که یک مفسده‏اى باشد، یک اختلاف اخلاقى بشود، یک- عرض مى‏کنم- چیزهایى باشد، البته آن وقت باید جلوگیرى بشود؛ اما اگر نباشد اینطور، و ساده باشد و مثل سایرین با سادگى باشد، نه؛ بى چادر(بامانتو) مانع ندارد.»

 صحیفه نور    ج‏3    499   

 

به فرموده مقام معظم رهبری حفظه الله ؛ حضرت امام تنها بانی بازگرداندن حجاب پس از کشف حجاب به ایران بودند چنانچه ایشان فرمودند :

 

« امام آن مرد شجاع و بی نظیری بود که مسئله حجاب را به این مملکت برگرداند . هیچ کس دیگری غیر از امام نمی توانست این کار را بکند اینهم یکی از اختصاصات امام . اگر غیر از امام هر کس دیگر بود از همین آقایان، بزرگان ، عرض می کنم که مقدسین علماء ، چه وچه و چه ، هیچکس جرأت نمی کرد که بگوید مردم باحجاب بیایند بیرون ، امام همان ماههای اوّل پیروزی انقلاب گفتند باید مردم با حجاب بیایند . »

(سخنرانی در جمع فرماندهان سپاه ـ 14/12/76 )

 

حضرت امام کمترین مماشات در این امر را نمی پذیرفتند و بدنه مردم را به حفظ ظاهر اسلامی کشور فرامیخواندند ، چنانچه وقتی حضرت ایشان با خبر شدند که در سواحل دریا بی بندوباری و اختلاط صورت می گیرد برآشفته شده و فرمود:

 

« براى اینکه اسلام جلوى شهوات را مى‏گیرد؛ اسلام نمى‏گذارد که لخت بروند توى این دریاها شنا کنند. پوستشان را مى‏کند!  ...که بعد از اینکه مى رفتند زن و مرد در دریا، زنها همان طور لخت و همان طور لخت مى‏آمدند توى شهر! مردم هم جرأت نمى‏کردند حرف بزنند. امروز اگر یک همچو چیزى بشود، اینها را ما خواهیم تکلیفشان را معین کرد. و دولت هم معین کرد. البته دولت [به‏] طورى که وزیر کشور گفتند، گفتند ما جلویش را گرفتیم. اگر نگیرند، مردم مى‏گیرند. مگر مازندرانیها مى گذارند یا رشتیها مى‏گذارند که باز کنار دریاشان مثل آن وقت باشد؟ مگر بندر پهلوى‏اى‏ها (بندر انزلى ) مرده‏اند که زن و مرد با هم در یک دریا بروند و مشغول عیش و عشرت بشوند! مگر مى‏گذارند اینها را؟ تمدنهاى اینها این است. آزادى‏اى که آنها مى‏خواهند همین. این جور آزادى! بروند قمار بکنند و با هم لخت بشوند و با هم [سرگرم عیش و نوش‏] بشوند  آزادى در حدود قانون است. اسلام از فسادها جلو گرفته. و همه آزادیها را که مادون فساد باشد داده. آنى که جلو گرفته فسادهاست که جلویش را گرفته است. و ما تا زنده هستیم نمى‏گذاریم این آزادیهایى که آنها مى‏خواهند، تا آن اندازه‏اى که مى‏توانیم، آن آزادیها تحقق پیدا کند. »صحیفه نور، ج‏8، ص: 339

 

البته ایشان نیروهای انتظامی را برای برخورد با مظاهر بی حجابی ارجح می دانستند  و در مقطعی که عده ای نفوذی و یا ناآگاه به بهانه مبارزه با بی حجابی و بد حجابی در معابر عمومی به ضرب وشتم زنان و دخترکان اینچنینی پرداخته بودند در پیامی چنین تصریح کردند:

          بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

ممکن است تعرض به زنها در خیابان و کوچه و بازار، از ناحیه منحرفین و مخالفین انقلاب باشد. از این جهت، کسى حق تعرض ندارد و اینگونه دخالتها براى مسلمانها حرام است، و باید پلیس و کمیته‏ها از اینگونه جریانات جلوگیرى کنند.

روح اللَّه الموسوى الخمینى 

 صحیفه نور، ج‏12، ص: 502

 13 تیر 1359/21 شعبان 1400

 

امام راحل کشف حجاب و ایجاد اقلیتی از زنان و دخترکان خیابان گرد را از بزرگترین خیانت های رژیم طاغوت می دانستند و آنرا از جنایات بزرگ رضا شاه می خواندند که باید در نظام اسلامی با آن مقابله شود و می فرمود:

 

«آن شقىّ جنایتکار( رضا قُلدر) دست به یک جنایت زد و آن جنایت کشف حجاب بود؛ و به جاى اینکه نیمى از جمعیت ایران را فعال کند آن نیم دیگرى هم که نیمه مردان بود به‏طور بسیار زیادى از فعالیت انداختند و این عروسکهایى که درست کردند و در همه ادارات جا دادند و در همه خیابانها راه انداختند، آنهایى که در ادارات بودند، سایر افرادى که در ادارات بودند را هم از کارهاى خودشان بازداشتند و آنهایى که در خیابانها رها بودند، جوانهاى ما را به فساد کشاندند و فعالیت جوانهاى ما را از دست آنها گرفتند.»

صحیفه نور    ج‏17    59

 

و در یک کلام ، حضرت امام برای حفظ ارزش بانوان و به بازی گرفته نشدن شخصیت آنان در جامعه بر حجاب تأکید می کردند.و می فرمودند:

 

«و البته باید توجه داشته باشید که حجابى که اسلام قرار داده است، براى حفظ آن ارزشهاى شماست. هرچه را که خدا دستور فرموده است- چه براى زن و چه براى مرد- براى این است که، آن ارزشهاى واقعى که اینها دارند و ممکن است به واسطه وسوسه‏هاى شیطانى یا دستهاى فاسد استعمار و عمال استعمار پایمال مى‏شدند اینها، این ارزشها زنده بشود.»

صحیفه نور    ج‏19    185 

 همانطور که اکنون در جوامع غربی و غرب زده شاهد لجن مال شدن زنان ومردان در برهنگی  وهرزه گی با پوشش شعارهایی چون « آزادی » ، « دمکراسی » و « برابری حقوق زن ومرد » هستیم ، امام راحل ،  به عنوان اصلی ترین و حیاتی ترین خاکریز برای حفظ امنیت اجتماعی و روحی افراد جامعه و شکل گیری حیات طیبه و منع نفوذ بیگانه گان در کشور  بر لزوم حجاب تأکید داشتند، تا جایی که اکثریت مردم پذیرای آن وحتّی مشوق آن شدند و تا جایی پیش رفت که  مهمانان زن خارجی خود می دانند که برای ورود به حریم ایران اسلامی باید پوشیده به حداقل حجاب اسلامی باشند.. اگر چه در اواخر دولت آقای رفسنجانی  و به کارگردانی دختر رئیس جمهور وقت و در وانفسای دولت خاتمی تهاجم هدفمندی بر علیه آن صورت گرفته و تا کنون نیز ادامه داشته است ، ولی بر دولت مردان محترم است ، همانطور که دیگر شعارهای امام راحل را در این چند ساله از محجوریت خارج کرده و إحیاء کردند، برای تداوم این دغدغه امام راحل و رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز همّت مضاعف و کار مضاعف را  داشته باشند، چرا که شکست خوردگان کودتای مخملی سال گذشته ، پیاده نظام خود را که از اهانت به ساحت امام راحل و بزرگنرین مقدسات چون سیدالشّهداء و عاشورا إبا نداشتند را برای حریم شکنی حجاب و ترویج بی بندو باری به صف کرده اند.

مسعود شفیعی کیا

13/2/89 

جمادی الأوّل 1431

 

/ 3 نظر / 12 بازدید
نو اندیش جوان

سلام . دوست عزیز . امام خمینی معصوم نبوده اند که مصون از اشتباه باشند ! نظر ایشان در خصوص اجبار در حجاب در تاریخ مشخص شد که اشتباه بوده است . نتیجه همین اجبار بدون فرهنگ سازی درست همین شد دوست عزیز که حالا می بینی . مگر در ترکیه و لبنان و مالزی که زنان مسلمان آزادانه حجاب دارند . استکبار و استعمار و تهاجم فرهنگی نیست ؟! بدترین کاباره ها و مراکز فساد هست . ولی در کشور ما مشکل این است که همیشه پلیسی با ملت برخورد شده است . مگر دختر ترک محجبه در کنارش مراکز فساد نیست ؟ هست ولی در مورد حجاب چون اجبار نشده با اقناع محجبه است نه به زور !!! به هر حال موفق باشید .

نو اندیش جوان

اضافه کنم که الان هم اگر در حجاب اجباری است و پلیسی برخورد می شود . نتیجه همین است که می بینید . هر وقت هم معرض به وضع حجاب هستند . پلیس را که وظیفه اش چیز دیگری است به جان ملت می اندازند و پلیس در این وسط تضعیف می شود . [گل]

من یک مسافرم

من دخترها و زن های زیادی رو تو مسیرم می بینم اکثرشون هم بدحجاب هستن از این بدحجاب ها خیلی هاشون عفت و حیا رو گذاشتن کنار طوری لباس می پوشن که من گمان نمی کنم یک دختر یا زن باحیا جلوی پدر یا برادرش هم اینطوری لباس بپوشه چه برسه تو خیابون من دغدغه فرهنگ ایرانی اسلامی خودمون رو دارم و در این باره چند مطلب در وبلاگم نوشتم www.daszarrin.ir[لبخند]